- 17Z90Q-G.AH76A2
Product Dimensions (Open)
Dimensions In CM (WxDxH)
- 37.8 x 25.8 x 1.75
Product Weight
- 1.35 Kg
Dimensions In Inches (WxDxH)
- 14.91 x 10.18 x 0.69
Operating System
OS Type
- Windows OS
OS Architecture
- 64-bit
Laptop Screen Specifications
Display Size (In Inches)
- 17 Inches
Display Size (In Cms)
- 43.18 cm
Display Type
- IPS Screen
Screen Resolution
- 2560 x 1600 pixels
Aspect Ratio
Touch Screen
- No
Refresh Rate
- 60 Hz
Laptop Processor Details
Processor Brand
- Intel
Processor Type
- Core i7
Generation
- 12th Generation
Processor Variant
- 1260P
Number Of Cores
- 12-cores
Processor Speed
- 3.4 GHz
Maximum Turbo Speed
- 4.7
Cache
- 18
Internal Memory
Type of RAM
- LPDDR5L
RAM Frequency
- 5200 MHz
Storage Specification
Storage Type
- NVMe SSD
HDD Capacity
- No HDD
SSD Capacity
- 512GB
Graphic Processor
GPU Brand
- Intel
Graphic Processor Type
- Integrated
Sound
Speaker Capacity
- 3 Watts
Speaker Brand
- DTS-Studio-Sound
Audio Jack Port
- 3.5mm - Headphone/Microphone Combo Port
Ports & Slots
Number Of USB Ports
- 2 x USB 3.2
Number Of HDMI Ports
- 1 x HDMI
Ethernet Features
- 1 x RJ45
HDMI Type
- HDMI
Ethernet Supported
- Yes
USB Types Supported
- USB 3.2 (Type-C)
Ethernet Specifications
- LAN: 10/100M with RJ45 Adapter
External Card Supported
- 1 x Micro SD
Network Connectivity
Bluetooth Supported
- Yes
WiFi Specifications
- IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax
Wi-Fi Supported
Network Connectivity
Laptop Camera Type
Camera Type
- Webcam
Camera Features
- FHD IR Webcam with Dual Mic (Face Recognition)
Keyboard Specification
Mouse Specification
Type of Mouse
- Precision Touch Pad with Scroll and Gesture Function (131.5 x 82.6mm)
Access Control And Security
Software Locks
- Pin
Additional Features
Included Software
- Microsoft 365 (30 Days Trial) | DTS X:Ultra | McAfee Live Safe (30 Days Trial)
Additional Features
- Mega Cooling 4.0
Laptop Battery
Battery Type
- Non-Removable
Battery Technology
- Lithium-Ion
Standard Battery Life
- 80 Watts Hours
Charging
Plug Details
Power Consumption
- 65 Watts
Aesthetics
Brand Color
- Charcoal Grey
Color
- GREY
In The Box
Documents
- Warranty Card | e-Manual
Main product
- 1 x Laptop U
Accessories
- Charging Adopter
Generic Name
- Laptop
Packaged Dimensions
After Sales & Services
Warranty on Main Product
- 36 Months
Installation & Demo
- Not Applicable
Installation & Demo applicable
- No
Company Contact Information
Customer Support Number
Customer Support Email
- lgservice@lgindia.com | serviceindia@lge.com
Manufacturer/Importer/Marketer Name & Address
Country of Origin
- China
Country of Brand Origin
- South Korea
Croma Service Promise
Customer Support Email
- customersupport@croma.com
Registered Name and Address
Customer Support Number
Customer Care Contact Person
- Grievance Officer
Overview
Why buy LG Gram 17 (17Z90Q-G.AH76A2) Core i7 12th Gen Windows 11 Home Laptop
- Intel Corei7 1260P Processor for fast performance
- Windows 11 Home operating system for user-friendly performance
- 512GB M.2 2280 NVMe Gen4 SSD to store all your files
- 43.18cm (17”) WQXGA IPS Display to get the ultimate visuals
- 16GB LPDDR5 RAM for a smooth using experience
Boost up your computing experience as the LG Gram 17 (17Z90Q-G.AH76A2) Core i7 12th Gen Windows 11 Home Laptop features the latest advancements delivering efficient performance. Enjoy a 5k display at a 40GB transfer speed while concurrently charging external devices. This new product has two Thunderbolt 4 ports for scalability and support for different interfaces. Rich, accurate, and potent sound effects are produced by the 1.5W speakers. Whether using headphones or not, DTS:X Ultra renders 3D audio in an immersive manner.