    • RZ04-03750100-R3M1
  • Product Category
    • Device Type
    • Headset
    • Suitable For
    • Gaming | Entertainment
    • Form Factor
    • Over-Ear
  • Manufacturer Details
    • Brand
    • Razer
    • Model Series
    • Kraken V3 X
    • Model Number
    • RZ04-03750100-R3M1
  • Sound
    • Frequency Response
    • 12 Hz – 28 kHz
    • Sound Configuration
    • Surround Sound
    • Sensitivity
    • 103 dBSPL/mW, 1 kHz
    • Impedance
    • 32 Ohm
    • Noise Cancellation Type
    • Active Noise Cancellation
  • Physical Attributes
    • Device Control Type
    • On-device Controls
    • Driver/Diaphragm Features
    • Razer TriForce 40mm Drivers
    • Additional Body Features
    • Hybrid fabric and memory foam ear cushions
    • Cushion Material
  • Functions
    • Compatible Devices
    • Gaming Consoles | Desktops
  • Mic Specifications
    • Microphone Frequency Range
    • 100 Hz – 10 kHz
    • No. of Microphones
    • 1
    • MicrophoneFeatures
    • Bendable HyperClear Cardoid, Pick Up Pattern - Unidirectional
    • Built-in Mic
    • Yes
    • Microphone Availability
    • 42 dBV/Pa
  • Mic Specifications
    • No. of Microphones
    • 1
    • Microphone Availability
    • Yes
  • Physical Attributes
    • Body Design
    • Earcups: Oval Ear Cushions
    • Other Body Features
    • Razer Chroma RGB
  • Network Connectivity
    • Bluetooth Supported
    • No
    • Bluetooth Specifications
    • N/A
  • Ports & Slots
    • Number of USB Ports
    • 1 x USB Type-A
  • Battery Details
    • Battery Technology
    • Lithium
    • Standard Battery Life
    • 1 Watt Hours
  • Battery
    • Battery Technology
    • Lithium
  • Plug Details
    • Cord Length
    • 1.8 Meters
  • Aesthetics
    • Brand Color
    • Black
    • Color
    • BLACK
  • In The Box
    • Generic Name
    • Mobile Accessory
  • Product Dimensions (Open)
    • Dimensions In Inches (WxDxH)
    • 6.14 x 3.85 x 7.79
    • Dimensions In CM (WxDxH)
    • 15.5 x 9.77 x 19.7
    • Main Unit Weight
    • 349 g
  • After Sales & Services
    • Warranty on Main Product
    • 12
    • Installation & Demo
    • Not Applicable
  • Company Contact Information
    • Customer Support Number
    • Customer Support Email
    • toyservice@rastar.com
    • Manufacturer/Importer/Marketer Name & Address
    • Country of Origin
    • China
    • Country of Brand Origin
    • USA
  • Croma Contact Information
    • Customer Care Contact Person
    • Grievance Officer
    • Registered Name and Address
    • Customer Support Number
    • Customer Support Email
    • customersupport@croma.com
View More
Overview
Patented Audio Technology
Equipped with 40mm drivers, the RAZER Kraken V3 X Wired Gaming Headset offers an immersive audio experience by separating high, mid, and low frequencies. This patented technology allows each driver to be tuned for specific frequencies, resulting in lifelike audio reproduction.