- AR50H19D1XHNNA
Model Number
- AR50H19D1XHNNA
Product Dimensions (Open)
Dimensions In CM (WxDxH)
- 88.9 x 21.5 x 29.9
Main Unit Weight
- 10 Kg
Product Weight
- 36.4 Kg
Dimensions In Inches (WxDxH)
- 35 x 8.46 x 11.77
Product Dimensions Outdoor Unit
Dimensions in CM (W x D x H)
- 79 x 28.5 x 54.8
- 31.1 x 11.22 x 21.57
Outdoor Unit Weight
- 26.4 Kg
Outdoor Unit Height in CM
- 54.8
Outdoor Unit Depth in CM
- 28.5
Outdoor Unit Width in CM
- 79
Dimensions in Inches (Width)
- 31.1
Dimensions in Inches (Depth)
Dimensions in Inches (Height)
Air Conditioner Features
Air Conditioner Modes
Convertible Mode
- Yes
Cooling Technology
- AI Auto Cooling
Air Flow Volume
- 15.8 m3/min
Inverter Technology
- Yes
Stabilizer Free Operation
Cooling Capacity
- 5100 Watt (Minimum: 1300 Watt - Maximum: 6000 Watt)
Ambient Temperature (Cooling/Heating) In Degree Celsius
- 15 - 52 Degree Celsius
Rated Current
- 6.7 Amps
Air Conditioner Features
Air Conditioner Functions
Compressor Type
- Dual Rotary
Refrigerant Type
- R32
Noise Level (Indoor Unit)
- High/Low: 45/26 dBA
Noise Level (Outdoor Unit)
- 53 dBA
Air Conditioner Filters
- Easy Filter Plus, Copper Anti Bacterial Filter
Air Flow Type
- 4 Way Air Swing
Air Purification Technology
- Auto Clean (Self Cleaning)
Air Conditioner Physical Attributes
Connecting Pipe Length
- 3 Meters
Condenser Coil Type
- Copper
Louvers Swing Type
- Left/Right Automatic | Up/Down Automatic
Other Body Features
Smart Air Conditioner Functions
Voice Guidance
Additional Smart Functions
Air Conditioner Screen Specifications
Display
Network Connectivity
Wi-Fi Supported
Remote Control Details
Remote Control Details
- Buttons
Remote Control
Energy Standards
Energy Efficiency (Star Rating)
- 3 Star
Energy Efficiency Ratio (EER)
- 3.36 W/W, 11.45 Btu/hW
Indian Seasonal Energy Efficiency Ratio (ISEER)
- 4.43 W/W
Air Conditioner Plug Details
Annual Power Consumption
- 890.54 KWh
Power Consumption
- 1520 Watts
Voltage Rating
- 230 V
Frequency
- 50 Hz